Powstanie i rozwój PKRD

 

 

Pierwsze Podwórkowe Koło Różańcowe Dzieci powstało w lipcu 1997 roku. Był to zwyczajny, wakacyjny dzień. Jak zawsze spędzałam go na podwórku wraz dwoma koleżankami i kolegą z sąsiedztwa, którzy przychodzili do mnie na wspólną zabawę, ale także modlitwę. Kiedy zbliżała się pora modlitwy Anioł Pański, południowego różańca odmawianego na antenie Radia Maryja lub Koronki do Miłosierdzia Bożego, przerywaliśmy naszą zabawę i modliliśmy się. Jednak w tym dniu już na wstępie poinformowali mnie, że opracowali plan założenia gangu. Pamiętam, że nie spodobało mi się to, co zamierzali w nim robić. Dlatego natychmiast zaproponowałam im założenie, zamiast tego gangu, Podwórkowego Koła Różańcowego Dzieci (w skrócie PKRD). 

Ustaliliśmy, że to Koło będzie polegało na codziennym odmawianiu dziesiątki różańca św. w wyznaczonych intencjach, po koronce do Miłosierdzia Bożego o 15:00. Pomyślałam, że dzieci mogą się rozmyślić, więc poprosiłam mamę, aby przyniosła mi karteczki, z których zrobiłam legitymacje. Wypisałam na nich dane i prosiłam, aby każdy podpisał swoją legitymację. Kiedy moja starsza siostra przyjechała na kilka dni do domu z Krakowa, gdzie studiowała, opowiedziałam jej o powstaniu naszego PKRD. Pokazałam jej także moją legitymację. Gdy ją zobaczyła od razu powiedziała, że zrobi trwalsze legitymacje dla całej grupki. Poświęciła na ich wykonanie cały dzień, więc były kolorowe, starannie wypisane i solidne. Później stały się one wzorem dla legitymacji, których drukowanie rozpoczęliśmy, kiedy nastąpił rozwój PKRD.

Nasza wspólna modlitwa różańcowa trwała przez całe wakacje. Gdy rozpoczął się nowy rok szkolny, nie mogliśmy razem się spotykać z powodu wielu obowiązków. Dlatego każdy, o tej samej godzinie, odmawiał różaniec w swoim domu, aby duchowo jednoczyć się z pozostałymi członkami Koła.

We wrześniu razem z moją mamą pojechałam na pielgrzymkę autokarową do sanktuarium Matki Bożej w Górce Klasztornej. W drodze powrotnej, dokładnie w niedzielę 14 IX 1997 roku – w święto Podwyższenia Krzyża Św. – odwiedziliśmy siedzibę Radia Maryja w Toruniu. Przy recepcji spotkałyśmy dyrektora tej rozgłośni, o. dr. Tadeusza Rydzyka, który zaprosił nas do studia. Podczas rozmowy na antenie Radia Maryja Ojciec Dyrektor zapytał mnie, co robiłam podczas wakacji. Powiedziałam m.in., że założyłam Podwórkowe Koło Różańcowe Dzieci i wytłumaczyłam, na czym ono polega. Ojcu Dyrektorowi bardzo spodobał się ten pomysł i poprosił mnie, abym zachęciła dzieci, za pośrednictwem Radia Maryja, do tworzenia takich Kół.

Od tego momentu Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci zaczęły dynamicznie się rozwijać, powstając w różnych zakątkach naszej Ojczyzny, a także poza jej granicami. Rezultatem tej zachęty była ogromna ilość listów przysłanych na mój adres. Były to listy ze zgłoszeniami o powstałych PKRD od kapłanów, sióstr zakonnych, katechetów, rodziców oraz od samych dzieci.

Na początku lutego 1998 roku poprowadziłam na antenie Radia Maryja pierwszą audycję o PKRD, emitowaną w ramach wieczornej audycji dla dzieci. Do dnia dzisiejszego audycję dotyczącą PKRD można słuchać w Radiu Maryja i oglądać w Telewizji Trwam w każdą sobotę o 19:30.

21 III 1999 roku odbyła się I Pielgrzymka PKRD na Jasną Górę. Do tronu Maryi, Królowej Polski przybyło wówczas kilkanaście tysięcy dzieci, które nie zmieściły się w murach bazyliki. Pielgrzymowanie na Jasną Górę stało się odtąd tradycją naszej wspólnoty. Co roku, w czerwcu, członkowie PKRD z różnych stron Polski i spoza granic gromadzą się na jasnogórskim placu. Jest to najważniejsze wydarzenie podczas całego roku formacji. To dzień radosnego świętowania, na które składa się wspólna modlitwa różańcowa, koncerty, konkursy, czas świadectw, natomiast centrum stanowi uroczysta Eucharystia. Każda pielgrzymka posiada swoje hasło przewodnie, a każdy uczestnik otrzymuje specjalnie wydany folder, zawierający najważniejsze informacje o PKRD oraz rozważania różańcowe. Z roku na rok wzrasta liczba uczestników, co jest świadectwem żywej wiary i miłości do Matki Najświętszej oraz pragnienia wspólnej modlitwy, śpiewu i spotkania. W większości uczestnikami pielgrzymek są członkowie PKRD, ale są to również dzieci, które jeszcze nie należą do tych Kół.   

Od  roku 2001 systematycznie, średnio raz w miesiącu, organizowane są Regionalne Spotkania PKRD w różnych regionach naszego kraju. Dwa z nich odbyły się także zagranicą: w czeskim Jabłonkowie oraz w Bochum w Niemczech. W planie każdego spotkania jest modlitwa różańcowa, Msza Św. oraz poczęstunek.                                                     Regionalne Spotkania PKRD zajmują ważne miejsce w formacji członków, ponieważ dają możliwość wspólnej modlitwy, radosnego śpiewu, zabawy i rozmowy oraz podzielenia się doświadczeniem prowadzenia PKRD. Integrują również poszczególne Koła i ożywiają ich działalność.

W 2002 roku opiekunem PKRD z ramienia Radia Maryja został o. Piotr Dettlaff, redemptorysta, który pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego. Sprawuje on opiekę duchową nad całą wspólnotą, organizuje coroczne pielgrzymki na Jasną Górę oraz regionalne spotkania PKRD.

         Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci stale się rozwijają. Cały czas przychodzą listy ze zgłoszeniami nowopowstałych lub powiększających się PKRD. Obecnie do tej wspólnoty należy ponad 140.000 członków z Polski i 31. krajów świata.

A oto kraje, w których istnieją PKRD: Australia, Austria, Belgia, Białoruś, Brazylia, Czechy, Filipiny, Francja, Indie, Irlandia, Islandia, Kanada, Kenia, Litwa, Madagaskar, Myanmar (dawna Birma), Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Rosja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Tanzania, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy, Wyspy Salomona, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

 


 

Jan Paweł II a PKRD

 

Niezwykłym wydarzeniem w historii PKRD było moje osobiste spotkanie Janem Pawłem II 10 czerwca 1999 roku, w Drohiczynie, gdzie Ojciec Święty został honorowym członkiem naszej wspólnoty. Mimo braku biletów i wielu przeciwności, mogłam uczestniczyć w procesji darów ofiarnych i złożyć Ojcu Świętemu księgę z historią powstania PKRD, świadectwami i pięcioma tysiącami nazwisk członków. Wręczyłam także legitymację honorowego członka PKRD. Ojciec Święty bardzo się ucieszył, podziękował za modlitwę różańcową, którą odmawiają dzieci i pobłogosławił temu dziełu.

Świadomość, że Ojciec Święty dowiedział się o istnieniu PKRD i aprobuje ich działalność, napełniła serca wszystkich członków wielką radością oraz zapałem w dalszym szerzeniu modlitwy różańcowej. Podczas moich późniejszych spotkań z Janem Pawłem II – w Rzymie w roku 2000 i Krakowie - Łagiewnikach w 2002 roku – zapewniałam o modlitwie wszystkich dzieci w jego intencji oraz prosiłam o błogosławieństwo dla PKRD.

Z pewnością Błogosławiony Jan Paweł II będzie teraz szczególnie wstawiał się u Boga za PKRD i wypraszał potrzebne łaski, aby to dzieło mogło trwać i rozwijać się, a wszyscy członkowie tej wspólnoty trwali w codziennym odmawianiu różańca św. oraz odważnie szerzyli tę modlitwę w swoich środowiskach.